Korterelamu renoveerimine – teekond energiasäästliku ja kauni koduni

Korterelamu renoveerimine – teekond energiasäästliku ja kauni koduni

Originaalartikkel SEB https://www.seb.ee/foorum/kodu/korterelamu-renoveerimine-teekond-energiasaastliku-ja-kauni-koduni

Üha enam on linnapildis märgata ilusa väljanägemisega kortermaju, mis on ehitatud küll nõukogude ajal, kuid näevad tänu renoveerimistöödele moodsad välja ja toimivad säästlikult.

Millal vajab kortermaja renoveerimist?

Vanemate kortermajade põhilised puudused on seotud energiasäästupõhimõtete erinevusega ehitamise hetkel ja nüüd. Kui küttearved on ebamõistlikult suured, korter pidevalt liiga külm või kuum, sisekliima halb ja katus soojustamata või lagunev, tasuks kindlasti mõelda maja renoveerimisele.

Millest alustada?

Pärast majaelanike otsust maja renoveerida, tasub pöörduda kortermaja seisukorra hindamiseks energiaaudiitor poole. Tema on spetsialist, kes koostab auditi, millega kaardistatakse ära teie kortermaja energeetiline hetkeolukord ja hinnatakse, kui mahukaid renoveerimistöid on vaja teha. Energiaauditist saab ka esialgse hinnangu energiasäästust, milleni võib remondiga jõuda.

Tööde teostajat valige hoolega

Pärast energiaauditi analüüsimist saavad elanikud ise otsustada, milliseid töid ja kui suures mahus nad tahavad ette võtta. Seejärel saab edasi liikuda renoveerimisprojekti koostamise ning ehitajatelt hinnapakkumiste küsimise juurde. Tööde teostaja leidmiseks on mõistlik võtta vähemalt kolm hinnapakkumist. Sel viisil toimides on teil reaalselt võimalus kõrvutada teenusepakkujate renoveerimistööde hinda, tööde eeldatavat kvaliteeti ning ehitajate garantiid tööle. Tööde maksumus sõltub nii maja olukorrast kui kasutatavatest materjalidest. Oluline on mõista, et kõige odavam hind ei tähenda alati head kvaliteeti. Seega tasub süveneda pakkumise detailidesse, pakkuja tausta ja võimalusel küsida tagasisidet teistelt korteriühistutelt, kes on kasutanud sama ettevõtet.

Tööde eest tasumine

Kui tööde maksumus on selge, tuleks otsustada, mil viisil ehitustöid finantseeritakse. Remondifondi olemasolul saab ühistu oma vahenditest tellida energiaauditi, projekti ja seejärel vajalikud kooskõlastused tööde alustamiseks. Paraku on suuremahulised remonditööd küllaltki kulukad ja siinkohal tasub pöörduda panga poole, et leida koos parimad lahendused tööde finantseerimiseks. Pank suudab siin kindlasti anda Teile parimat nõu, kuidas ja mis tingimustel on võimalik finantseeringut pakkuda.

Millal renoveerimine end ära tasub?

Võib julgelt väita, et kortermaja täielik renoveerimine hakkab koheselt ära tasuma. Kõige enam paistab silme värskendatud maja välisilme, aga vähem tähtsamad ei ole ka uuendatud kütte- või elektrisüsteem ning torustik. Renoveerimise tulemusena tõuseb ka kinnisvara väärtus.

Vaadake lisaks: Korterelamu renoveerimislaen